Anders Østergaard Madsen
Lektor
Manufacturing and Materials
Universitetsparken 2
2100 København Ø
Primære forskningsområder
Crystal engineering
Krystallografiske studier af molekylære krystaller.
Studier af ladningstætheder og vibrationer i polymorfe krystallinske systemer, kombineret med ab-initio beregninger, med henbilk på at forstå de thermodynamiske og kinetiske aspekter af krystaldannelse.
Aktuel forskning
Beregning af vibrationer i molekylære krystaller
For at forstå krystallers vækst og dannelse er det nødvendigt at forstå de faktorer, der invirker på krystallernes frie energi G = H-TS, dvs. både deres enthalpi H og entropi S.
Vibrationsentropien spiller en væsentlig rolle i forståelsen af polymorfe krystallers relative stabilitet. Det er relativt enkelt at måle entropien ved hjælp af kalorimetriske målinger, men det er meget sværere at beregne den nøjagtigt. Det skyldes at det er svært at karakterisere de lav-frekvente molekylære vibrationer. Ved at sammenligne beregnede vibrationer med krystallografiske målinger og beregnede vibrationsentropier med thermodynamiske målinger får vi en bedre forståelse for de strukturelle årsager til den relative stabilitet af polymorfe krystaller.
ID: 4157
Flest downloads
-
1521
downloads
Bromosubstituted norbornadienes and their reversible photolytic transformation to quadricyclanes
Publikation: Bidrag til tidsskrift › Tidsskriftartikel › fagfællebedømt
Udgivet -
226
downloads
X-ray diffraction data as a source of the vibrational free-energy contribution in polymorphic systems
Publikation: Bidrag til tidsskrift › Tidsskriftartikel › fagfællebedømt
Udgivet -
163
downloads
Design, synthesis, and time-gated cell imaging of carbon-bridged triangulenium dyes with long fluorescence lifetime and red emission
Publikation: Bidrag til tidsskrift › Tidsskriftartikel › fagfællebedømt
Udgivet