Observed horizontal temperature advection by tropical instability waves

Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

Standard

Observed horizontal temperature advection by tropical instability waves. / Jochum, Markus; Cronin, M.F.; Kessler, W.S.; Shea, D.

I: Geophysical Research Letters, Bind 34, 12.05.2007, s. L09604.

Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

Harvard

Jochum, M, Cronin, MF, Kessler, WS & Shea, D 2007, 'Observed horizontal temperature advection by tropical instability waves', Geophysical Research Letters, bind 34, s. L09604. https://doi.org/10.1029/2007GL029416

APA

Jochum, M., Cronin, M. F., Kessler, W. S., & Shea, D. (2007). Observed horizontal temperature advection by tropical instability waves. Geophysical Research Letters, 34, L09604. https://doi.org/10.1029/2007GL029416

Vancouver

Jochum M, Cronin MF, Kessler WS, Shea D. Observed horizontal temperature advection by tropical instability waves. Geophysical Research Letters. 2007 maj 12;34:L09604. https://doi.org/10.1029/2007GL029416

Author

Jochum, Markus ; Cronin, M.F. ; Kessler, W.S. ; Shea, D. / Observed horizontal temperature advection by tropical instability waves. I: Geophysical Research Letters. 2007 ; Bind 34. s. L09604.

Bibtex

@article{d6d8e44030d2470e802ff5553e6bc0a1,
title = "Observed horizontal temperature advection by tropical instability waves",
author = "Markus Jochum and M.F. Cronin and W.S. Kessler and D. Shea",
year = "2007",
month = "5",
day = "12",
doi = "10.1029/2007GL029416",
language = "English",
volume = "34",
pages = "L09604",
journal = "Geophysical Research Letters",
issn = "0094-8276",
publisher = "Wiley-Blackwell",

}

RIS

TY - JOUR

T1 - Observed horizontal temperature advection by tropical instability waves

AU - Jochum, Markus

AU - Cronin, M.F.

AU - Kessler, W.S.

AU - Shea, D.

PY - 2007/5/12

Y1 - 2007/5/12

U2 - 10.1029/2007GL029416

DO - 10.1029/2007GL029416

M3 - Journal article

VL - 34

SP - L09604

JO - Geophysical Research Letters

JF - Geophysical Research Letters

SN - 0094-8276

ER -

ID: 40798998